Czy samemu można wyprać kanapę?

Opublikowane przez WiP w dniu

Każdy z nas, czasami staje przed decyzją prania kanapy lub innego mebla tapicerowanego w domu. Decyzja ta, to najczęściej wybór między praniem  samemu, a wynajęciem  firmy piorącej tapicerki.

Przychodzi pan z odkurzaczem piorącym w jednej ręce i rurą ssącą w drugiej, zalewa odkurzacz wodą , dodaje proszek i pierzę kanapę. Tak, najczęściej jest postrzegana usługa prania tapicerki. Czy jest tu coś trudnego? Czemu samu nie spróbować ? No właśnie, czemu? Obecnie na rynku jest wiele wypożyczalni oferujących wynajęcie odkurzacza piorącego na doby. Najczęściej jest to sprzęt o najsłabszych parametrach technicznych, a miarka proszku piorącego służy niestety tylko do płukania materiału, ale o tym za chwilę.

Pranie zabrudzonej tapicerki i efekt końcowy

Często kiedy przyjeżdżam do moich klientów w celu wyprania kanapy,  widzę ich zaskoczenie ilością mojego sprzętu. W tym momencie tłumaczę jak wygląda profesjonalny proces prania tapicerki. W tym procesie pranie ekstrakcyjne (pranie odkurzaczem piorącym) to przysłowiowa wisienka na torcie. Schemat profesjonalnego prania kanapy składa się z kilku etapów , aby ostateczny efekt spełniał oczekiwania klienta. Po tych elementach poznasz, czy wybrałeś profesjonalną firmę. Przed zleceniem ,  szukając wykonawcy, w rozmowie telefonicznej, możesz zapytać, czy tak pracują (minimum wytłuszczone):

Przed zleceniem ,  szukając wykonawcy, w rozmowie telefonicznej, możesz zapytać, czy tak pracują (minimum wytłuszczone):

  1. Identyfikacja materiału  – w celu wybrania odpowiednich środków chemicznych i odplamiaczy.
  2. Odkurzanie kanapy – przed praniem należy się pozbyć zabrudzeń nierozpuszczalnych w wodzie (różnego pochodzenia okruchy, kawałki kredek, pozostałości słodyczy, piasek, kurz, itp.). Pozostawione na tapicerce niektóre z tych zabrudzeń, mogą doprowadzić do wystąpienia nowych plam podczas prania kanapy (farbowanie). Poza tym posiadam w swoim „arsenale” mocny odkurzacz ze specjalną  końcówką, która jeszcze dodatkowo trzepie i wyczesuje odkurzaną powierzchnię. 
  3. Odplamianie – w zależności od rodzaju i czasu z którego pochodzi zabrudzenie, czasami trzeba użyć odplamiaczy, odpowiednich do rodzaju plamy( kawa, sok, cola, mazak, długopis), oraz rodzaju materiału (syntetyczny , naturalny)
Efekty naszego prania tapicerki.

4. Pre – Spray (wstępne rozpuszczenie brudu) – czyli użycie specjalnego środka, który ma na celu rozpuszczenie brudu przed praniem ekstrakcyjnym. Pre-spreye są różne do wełny, syntetyków,  mogą też posiadać enzymy, czy środki wybielające i itp. Środek ten w celu lepszego działania, może „poleżeć” na pranej kanapie kilka minut. Jego aktywne składniki rozpuszczą brud i pomagają mu oddzielić się od tapicerki.

5. Czyszczenie – czyli wcieranie, szczotkowanie wcześniej naniesionego pre-sprayu, aby wzmocnić efekt działania składników aktywnych na brud i plamy. 

6. Pranie ekstrakcyjne – element, który wszyscy znają. Pranie, a właściwie płukanie wcześniej naniesionego pre-sprayu i odplamiaczy odkurzaczem piorącym. Płukanie odbywa się przy użyciu roztworu wody i odpowiedniego środka chemicznego . W zależności jaki mamy materiał tapicerski, używamy preparatów kwaśnych, neutralnych lub zasadowych.

7. Suszenie- podczas prania kanapy już ją suszymy. Pranie kanapy odbywa się częściami – miejscami siedzącymi. Po wypraniu pierwszego miejsca, na mokrej części  stawiam specjalny osuszacz do tapicerek DRI –POD, a następnie piorę kolejne miejsce. Przyspiesza to proces suszenia, abyś mógł jak najszybciej korzystać z wypranej kanapy.

Wynik prania tapicerki zabrudzonej przez budowlańców

Znając już proces profesjonalnego prania tapicerki domowej możesz już świadomie podjąć decyzję jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy. Powodzenia w wyborze.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button