CZY PRANIE TAPICERKI USUNIE PLAMY?

Opublikowane przez LOBG w dniu

Tak, ale nie zawsze. Jest to uzależnione od materiału z jakiego jest czyszczona tapicerka, pochodzenia plamy, czasu jak długo znajduje się na pranej tapicerce oraz tego, czy była zapierana/odplamiana jakimś detergentem wcześniej  przez właścicieli.

  1. Rodzaj materiału

Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele rodzajów materiałów tapicerskich. Główny podział to na naturalne np. wełna, jedwab, bawełna, len oraz syntetyczne  np. nylon, polipropylen, poliester, akryl. Do każdej z tych grup materiałów są przeznaczone inne środki chemiczne do prania tapicerki.  W związku z delikatnością materiałów naturalnych nie możemy zastosować mocnych środków  zasadowych do tapicerki syntetycznej, żeby jej nie uszkodzić. Na tapicerce sztucznej użycie słabszej chemii do materiałów delikatnych wydłuży  proces prania i będzie mało skuteczny.

2. Pochodzenie plam

Plamy to miejscowe zabrudzenie spowodowane najczęściej rozlaniem jakiegoś płynu. Przed praniem tapicerki staramy się określić pochodzenie plamy, czy jest to plama tłusta, z barwnikami,  z cukrami czy z uryny. Mogą też być plamy po mazaku, kredce, plastelinie, gumie do żucia lub rdzy. Niestety, ale niektóre plamy powodują odbarwienia, na które nic nie poradzimy piorąc tapicerkę.  Jeden z najpopularniejszych odplamiaczy dostępnych w sklepach może odbarwić niektóre materiały. Do profesjonalnego czyszczenia tapicerki  używamy sprawdzone środki  chemiczne-odplamiacze, które stosujemy punktowo a następnie wypłukujemy je piorąc ekstrakcyjnie.

3. Czas

W przypadku plam czas na pranej tapicerce, też ma znaczenie. Niektóre plamy w połączeniu z upływającym czasem „wżerają się” w tapicerkę. Nie dość, że trudno jest je wtedy usunąć, to jeszcze mogą odbarwić i osłabić materiał. Pranie tapicerki ze starymi plamami po moczu lub kwaśnych detergentach może pozostawić ślad na zawsze. Szybkie czyszczenie tapicerki temu zapobiegnie.

4. Zapierane plamy

Najczęściej chcemy pozbyć się plamy natychmiast po ubrudzeniu. Nie ma w tym nic dziwnego i stosujemy wtedy tzw. metody domowe lub jakieś odplamiacze dostępne w sklepach. Te metody są często skuteczne na dany moment, ale trzeba pamiętać, że wtarte w tapicerkę odplamiacze, czy inne detergenty dalej tam zostaną i dalej będą działać na materiał, jego budowę i kolor. Po jakimś czasie może dojść do osłabienia materiału w tym miejscu i rozdarcia lub szybszego przetarcia. Chemia nie dość, że działa osłabiająco na tkaninę to jeszcze przyciąga w to miejsce kurz i brud. Po jakimś czasie kiedy już jest pranie tapicerki, okazuje się, że w danych miejscach powstają odbarwienia, które powstawały z czasem a były przykrywane kurzem i brudem. Czyszczenie tapicerki po takich zabiegach jest widoczne podczas płukania ekstrakcyjnego. Materiał w tych miejscach mocno się pieni w przeciwieństwie do profesjonalnych  środków  piorących. Proponuję po zastosowaniu domowych metod na plamy wezwać firmę na pranie tapicerki, aby uniknąć niespodzianek przy późniejszym czyszczeniu tapicerki.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button