JAKOŚĆ TKANIN TAPICERSKICH, A PRANIE TAPICERKI –– test ścieralności MARTENDALE’A
Przy wyborze mebli tapicerowanych najczęściej kierujemy się modelem mebla i kolorem tapicerki. Ma pasować do naszego mieszkania, czy biura. Ma być fajne i nam się podobać. Często zapominamy sprawdzić, czy obicie tapicerskie, które wybraliśmy wytrzyma nasze użytkowanie. Nie myślimy też, jak często będziemy prać tapicerkę. Każda tkanina z czasem traci swoje właściwości , ponieważ wyciera się, przeciera, rozrywa, mechaci, czyli ma swoją wytrzymałość. Tą wytrzymałość określa wynik testu ścieralności MARTENDALE’A. U każdego sprzedawcy lub tapicera otrzymacie takie informacje.
Na czym polega test ścieralności MARTENDALE’A?
Na początku zaznaczę, że w ten sposób testuje się wszystkie tkaniny tapicerskie. Każdy dostępny materiał ma określony ten parametr. Dopytaj o niego sprzedawcę lub tapicera.
Sam test polega na naśladowaniu siadania na kanapie. Trwa kilka lub kilkadziesiąt godzin, a czasami nawet kilka dni. Podczas badania używa się wełny czesankowej, która zastępuje człowieka.
Test kończy się w momencie uszkodzenia tkaniny. Nie ma chyba takiego człowieka, który wytrzymałby taki wysiłek, ponieważ siada się np. 10000 razy. Proces badania określa norma ISO 12947-2:2000
Wynik testu podaje się w cyklach. Im więcej cykli MARTENDALE’A tym tkanina wytrzymalsza. Przyjmuje się, że tkaniny obiciowe powyżej 40000 cykli są trwałe, a w ciągu roku intensywnego użytkowania ilość cykli to 4000.
Podział tkanin wg cykli MARTENDALE’A
- ≥ 45 000 – kategoria A,
- 25 – 40 000 – kategoria B,
- 10 000 – 20 000 – kategoria C.
Jeżeli zależy Ci na trwałej tapicerce, najlepiej wybierz materiał z grupy A lub B.
Pranie tapicerki to proces wcierania chemii i tarcia odkurzaczem piorącym. Mocny materiał zapewnia nam możliwość użycia mocniejszej chemii i silniejszych szczotek, co przekłada się na skuteczność czyszczenia tapicerki i pozbycia się niechcianych plam.
0 komentarzy