JAKOŚĆ TKANIN TAPICERSKICH, A PRANIE TAPICERKI –– test ścieralności  MARTENDALE’A

Opublikowane przez LOBG w dniu

Przy wyborze mebli tapicerowanych najczęściej kierujemy się modelem mebla i kolorem tapicerki. Ma pasować do naszego mieszkania, czy biura. Ma być fajne i nam się podobać.  Często zapominamy sprawdzić, czy obicie tapicerskie, które wybraliśmy wytrzyma nasze użytkowanie. Nie myślimy  też,  jak często będziemy prać  tapicerkę. Każda tkanina z czasem traci swoje właściwości , ponieważ  wyciera się, przeciera, rozrywa, mechaci, czyli ma swoją wytrzymałość.  Tą wytrzymałość określa wynik testu ścieralności MARTENDALE’A. U każdego sprzedawcy lub tapicera  otrzymacie takie informacje.

Na czym polega test ścieralności MARTENDALE’A?

Na początku zaznaczę, że w ten sposób testuje się wszystkie tkaniny tapicerskie. Każdy dostępny materiał ma określony ten parametr. Dopytaj o niego sprzedawcę lub tapicera.
                Sam test polega na naśladowaniu siadania na kanapie. Trwa kilka lub kilkadziesiąt godzin, a czasami nawet kilka dni. Podczas badania używa się wełny czesankowej, która zastępuje  człowieka.
Test kończy się  w momencie uszkodzenia tkaniny. Nie ma chyba takiego człowieka, który wytrzymałby taki wysiłek, ponieważ siada się np. 10000 razy. Proces badania określa norma ISO 12947-2:2000
Wynik testu podaje się w cyklach. Im więcej cykli MARTENDALE’A tym tkanina wytrzymalsza. Przyjmuje się, że tkaniny obiciowe powyżej 40000 cykli są trwałe, a w ciągu roku intensywnego użytkowania ilość cykli to 4000.

Podział tkanin wg cykli MARTENDALE’A

  • ≥ 45 000 – kategoria A,
  • 25 – 40 000 – kategoria B,
  • 10 000 – 20 000 – kategoria C.

Jeżeli zależy Ci na trwałej tapicerce, najlepiej wybierz materiał z grupy A lub B.

Pranie tapicerki to proces wcierania chemii i tarcia odkurzaczem piorącym. Mocny materiał zapewnia  nam możliwość użycia mocniejszej chemii i silniejszych szczotek, co przekłada się na skuteczność czyszczenia tapicerki i pozbycia się niechcianych plam.    

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button