ZASADY PRANIA TAPICERKI –KOŁO SINNERA
Koło Sinnera to schemat oddziaływania czterech zmiennych na efekt prania tapicerki. Został on stworzony przez pracownika firmy Henkel (właściciel marki Persil) dr Herberta Sinnera w 1959 roku. Oczywiście założeniem Sinnera było poprawienie jakości prania ubrań preparatami firmy Henkel.
Z czasem okazało się, że mechanizm ten ma zastosowanie uniwersalne wszędzie tam, gdzie dbamy o czystość , więc również przy praniu tapicerki, czy praniu dywanów i wykładzin.
Według tego schematu, na jakość prania tapicerki mają wpływ cztery elementy :
– Chemia – odpowiednio dobrana do rodzaju materiału i plam poprawia skuteczność prania.
– Temperatura – wyższa temperatura przyśpiesza pranie i usuwanie zabrudzeń z tapicerki.
– Czas – pozwala środkom chemicznym rozmiękczyć i rozpuścić wstępnie brud, przed praniem tapicerki
– Mechanika – czyli wszelkie działania mechaniczne narzędziami szorującymi jak szorowarki, szczotki oraz odkurzacze piorące.
Załóżmy, że chcemy wyprać tapicerkę ciepłą wodą z kranu. Po wlaniu jej do odkurzacza, traci ona już temperaturę, ponieważ ciepło przejmie obudowa odkurzacza piorącego. Następnie przez pompę natryskową i węże trafi na praną tapicerkę zaledwie letnia. Jej skuteczność jest niska, dlatego trzeba zwiększyć przynajmniej jeden z elementów koła Sinnera np. stężenie chemii lub wydłużyć czas działania chemii, albo silniej wyszczotkować materiał.
Oczywiście można proporcjonalnie zwiększyć każdy z tych elementów podczas prania tapicerki. Myślę, że zależności te najlepiej zobrazują przykładowe wykresy poniżej:
Pranie tapicerki przez Wyprane i Posprzątane, a koło Sinnera
Chemia – podczas prania tapicerki lub czyszczenia dywanów i wykładzin stosujemy profesjonalną chemię uznanych producentów angielskich, amerykański i polskich. Używamy środków piorących zgodnie z ich przeznaczeniem. Do tkanin delikatnych jak np. jedwab, wełna stosujemy środki o pH neutralnym lub lekko kwaśnym. Przy praniu ekstrakcyjnym materiałów mocniejszych, syntetycznych używamy preparatów o wyższym pH 9-12 zasadowym. Są to preparaty bardziej agresywne, ale też skuteczniejsze przy praniu tapicerki i dywanów. Zastosowanie preparatów zasadowych do tkanin delikatnych często prowadzi do zniszczenia materiału. Natomiast zastosowanie delikatnych środków chemicznych, przy praniu tapicerki i dywanów syntetycznych, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Temperatura – jest często pomijanym elementem podczas prania tapicerki. Gorąca woda z kranu może uszkodzić pompę natryskową odkurzacza. Wlanie do odkurzacza zaledwie ciepłej wody, też nie pomaga, bo szybko stygnie. Wyprane i Posprzątane podczas prania tapicerki, dywanów i wykładzin stosuje profesjonalny sprzęt z podgrzewaczami wody. Pierzemy tapicerki wodą o temperaturze 55-60°C . Dzięki temu nasza skuteczność prania jest wysoka.
Czas – zawsze staramy się aby pranie tapicerki trwało jak najkrócej, jednak czasami musimy poczekać, aż chemia zadziała. Niektóre odplamiacze potrzebują 15-20 minut, by pokazać swoją skuteczność. Zdarza się, że niektóre procesy trzeba powtórzyć , co wiąże się z wydłużeniem czasu prania tapicerki.
Mechaniaka – czyli nasz park maszyn. Do prania tapicerki mamy dostępne 3 różne odkurzacze piorące. Dodatkowo szczotki, szorowarki, opryskiwacze itd. Do prania dywanów i wykładzin stosujemy specjalny odkurzacz piorący. Żeby przygotować dywany i wykładziny do prania odkurzamy je specjalnym odkurzaczem kolumnowym. Posiadamy również specjalistyczną szorowarkę do prania dywanów i wykładzin
0 komentarzy